Tylko zorganizowana akcja społeczna może cos zmienić . Mamy narzędzia może spróbujmy ich użyć .

 

 My Obywatele RP podobno mamy jakies prawa do brania udzialu w zyciu spolecznym i politycznym naszego kraju .

Wydaje sie , ze jedną z takich mozliwosci daje nam zebranie 500000 podpisow pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum i zlozenie go w Sejmie 

Za Wiki

 

Referendum w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa[edytuj | edytuj kod]

O tym rodzaju referendum wspomina Konstytucja RP[5]. Jednak jest to jedynie ogólnik, którego nie rozwija też ustawa o referendum ogólnokrajowym.

Ten rodzaj referendum ma prawo zarządzić[6]:

  1. Sejm, uchwałą podjętą bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów, działając:
    1. z własnej inicjatywy wyrażonej w uchwale, której projekt mogą złożyć[7]:
    2. na wniosek Senatu, wyrażony w trybie tzw. uchwały okolicznościowej[8], której projekt mogą złożyć[9]:
    3. na wniosek Rady Ministrów
    4. na wniosek grupy co najmniej 500 000 obywateli mających prawo udziału w referendum
  2. Prezydent, za zgodą Senatu wyrażoną bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

Wniosek skierowany do Sejmu przez podmioty wymienione w punktach 1–4 (jego organy i członków oraz Senat, Rząd i 500 000 obywateli) nie ma charakteru bezwzględnie wiążącego. Co oznacza, iż Sejm może nie przychylić się do niego i nie podjąć uchwały o zarządzeniu referendum. Musi go jednak rozpatrzyć, jednak ustawa nie wspomina o tym w jakim terminie musi to uczynić.

Referendum z inicjatywy obywateli nie może dotyczyć[10]:

  1. wydatków i dochodów, w szczególności podatków oraz innych danin publicznych,
  2. obronności państwa,
  3. amnestii.

Organem uprawnionym do badania tego, czy obywatelski wniosek nie dotyka powyższych materii (o których mowa w punktach 1–3), jest Państwowa Komisja Wyborcza. W przypadku stwierdzenia niezgodności formalnej wniosku w tym zakresie Marszałek Sejmu odmawia przyjęcia wniosku. Postanowienie takie wnioskodawca zaskarżyć może w ciągu 14 dni do Sądu Najwyższego. Sąd Najwyższy rozpoznaje skargę w terminie 30 dni w postępowaniu nieprocesowym, w składzie 3 sędziów. Od postanowienia Sądu Najwyższego nie przysługuje środek prawny.

Podsumowujac , moze wsrod fanow Neonu 24 sa ludzie obeznani z tymi kwestiami , ktorzy doradzili by "pro publico bono " jak to zrobic .

Jak to co poniektorzy blogerzy i komentatorzy zauwazaja z klepania w klawiature nic nie bedzie .

Tak wiem poprzednia akcja z referendum zakończyła sie fiaskiem . Idzmy dalej . Sa media niezależne , sa znajomi . Potrzeba prawników , którzy z sensem przygotuja taki wniosek . A potem to trzeba "ludzi i sprzetu " 

Moze Pani Prezydentka zgodzila by sie byc koordynatorem takiej akcji ????